Z kraju, Ze świata

Trumny dla psów

Komentarze: 5 06 czerwca 2011

Trumna biodegradująca.

Trumna dla psa przestaje być już zbędną fanaberią. Wiele osób słusznie zauważa, że mimo iż psu jest już prawdopodobnie zupełnie obojętne w czym będzie pochowany czy skremowany, czy w ogóle co się z nim stanie po śmierci, o tyle milej (jeśli w ogóle to słowo tu pasuje), estetyczniej i łatwiej jest pożegnać kogokolwiek jeśli nie jest zawinięty w foliowy worek na śmieci czy pudło po strzykawkach od weterynarza.

W naszym kraju mamy już możliwość wyboru: od prostych tekturowych pudełek aż po luksusowe, wyścielane trumny. Ceny od kilkudziesięciu złotych do nawet kilku tysięcy, jeśli zamówimy trumnę z zagranicy.

Według mnie kompletnie odpada.

Trumny mogą być wykonane z plastiku, tektury i oczywiście różnych rodzajów drewna, mogą być lakierowane lub nie, posiadają ozdoby, rączki. Tekturowe trumny są najmniej trwałe,ale wiele z nich wykonanych jest z ekologicznych, biodegradujących materiałów. Mogą być pokryte nadrukiem, np.: psimi aniołkami lub wybranym przez właściciela motywem, np.: zdjęciami zmarłego pupila.

Ekologiczna i estetyczna.

Środek trumien, zwłaszcza tych droższych – drewnianych, może zawierać tylko lnianą chustę do owinięcia zwłok bądź być wyłożony atłasem lub aksamitem. Niektóre trumny mają w komplecie poduszeczki, inni producenci dostarczają trumnę razem z różą do położenia na wieku.

Najdroższa jaką znalazłam w ofercie standardowej - prawie $900.

Większość trumien ma określone przez właściciela standardowe wymiary dla ‚średniego psa’. Właściciele dużych psiaków często muszą składać specjalne zamówienia i liczyć się z większymi kosztami.

Cmentarzy dla zwierząt nie jest w Polsce wiele, ale cieszą się rosnącą popularnością. Wiele osób jeśli ma własną działkę lub mieszka blisko lasu woli pochować zwierzaka niż oddać go do utylizacji. W Polsce nie istnieje dla zwierząt możliwość indywidualnej kremacji, więc nie można odzyskać prochów pupila. Zwłoki są spalane razem z innymi zwierzętami.

Nie jestem do końca pewna jak jest z legalnością grzebania zwierząt na swoim podwórku, ale zdrowy rozsądek nakazuje aby trumna:

 • była zakopana na takiej głębokości, by wieko było przykryte min. 90 cm ziemi
 • znajdowała się minimum 250 m od studni i ujęć wodnych
 • 10 metrów od stawów i rzek
 • 1.5 m od kabli i rur zakopanych w ziemi.

Foto: amazon, petsweloved.com, coffins.co.uk, amazon, padawan

Fajny wpis? Będzie mi bardzo miło jeżeli podzielisz się nim z innymi ;)

Co o tym sądzisz?

Komentarze (5)

 1. ... pisze:

  dodałabym jeszcze:
  – na tyle głęboko i daleko od domu, żeby drugi pies nie mógł jej odkopac w poszukiwaniu zmarłego towarzysza doli

 2. Lilium pisze:

  W Polsce działają już dwa krematoria, w których wykonuje się indywidualne kremacje zwierząt. Jedno w okolicach Warszawy, drugie w Szymanowie pod Wrocławiem.

 3. mistrzu55 pisze:

  Dziękuję serdecznie ludziom co tworzą tak piękne trumienki dla zwierząt! Szacun dla was!

 4. aha pisze:

  ja nie wiem jak mój piesek zdechnie ! :c co to będzie mam labladora a labladory są duze ;c

 5. gość pisze:

  Warto dodać, że psy muszą być zawinięte w worek foliowy, przynajmniej od pasa w dół, gdyż po śmierci dochodzi do wydalenia kału i moczu, jeżeli można tutaj mówić o wydalaniu. Warto mieć świadomość tego faktu gdy odbiera się zwierzątko od lekarza.


Co o tym sądzisz?

Komentarze (5)

Connect with Facebook


Poinformuj mnie o nowych komentarzach na e-mail. (Możesz także SUBSKRYBOWAĆ ten wpis bez komentowania.)

© 2017 doglife.pl. Powered by Wordpress.