Nauka

Czy psy mają ‚efekt pobiegowy’?

Jeszcze nie ma komentarzy 02 lipca 2013

270471915_ba663f6127_zCi co biegają wiedzą o co chodzi – po bieganiu wielu sportowców odczuwa specyficzną euforię, przypływ endorfin. Naukowcy zastanawiali się czy psy mogą odczuwać podobny efekt.

David Raichlen z University of Arizona mówi:

neurobiologiczna nagroda za wytrwały wysiłek mogłaby wyjaśnić czemu psy, ludzie i inne przystosowane do biegania organizmy (cursorial), nałogowo wykonują ćwiczenia aerobowe, mimo że stanowią one znaczny koszt energetyczny oraz grożą kontuzjami.

Metodyka badań

Naukowcy badali poziom endokannabinoidów. Jeśli to słowo wydaje wam się jakoś dziwnie znajome, to – owszem – to ta sama substancja, która występuje w marihuanie. Endokannabinoidy występują w pewnej ilości normalnie w organizmie, pełnią funkcję neurotransmitera, odpowiadają za przyjemne sygnały docierające do mózgu.

Po ćwiczeniach na bieżni psy i ludzie mieli podwyższony poziom endokannabinoidów. Za to fretki, które nie są zwierzętami uznawanymi za wybitnie przystosowane do biegania – nie zdradzały znaków euforii ani w zachowaniu ani w badaniach krwi.

Badania nie obejmowały kotów, ale koty domowe też są uważane za zwierzęta przystosowane do biegania i prawdopodobnie również mogą pobiegową euforię odczuwać.

Foto: Gunni Cool,

Fajny wpis? Będzie mi bardzo miło jeżeli podzielisz się nim z innymi ;)

Co o tym sądzisz?

Skomentuj to jako pierwsza osoba...

Connect with Facebook


Poinformuj mnie o nowych komentarzach na e-mail. (Możesz także SUBSKRYBOWAĆ ten wpis bez komentowania.)

© 2016 doglife.pl. Powered by Wordpress.